1:2 срещу Терек в Анталия

Загуба с 1:2 срещу руския Терек (Грозни) сложи край на победната серия на Славия по време на подготовката в турския курорт Анталия. „Белите” не само, че играха равностойно с четвъртия в руското първенство, по категорично бяха по-добрият отбор през цялото второ полувреме, продължило... 58 минути.

Мачът на игрището на хотел „Риксус” в Белек започна с по-активна игра на Терек, който имаше предимство в бързината, отскокливостта и физическите сблъсъци. Първоначалният натиск на съперника продължи десетина минути, през които Георги Петков веднъж спаси по виртуозен начин удар от средна дистанция. Славистите отвърнаха с рейд на Галин Иванов отдясно, завършил със силен шут, който профучана сантиметри над сглобката на гредите вдясно от вратаря на тима от Грозни. Футболистите на Терек продължиха да са малко по-активни, но в българския отбор с добри действия в средата на терена Мацуи и Ливраменто задържаха по-дълго топката. На няколко пъти Живко Желев и Тодор Янчев дадоха добри дълги извеждащи подавания в сърдето на отбраната на чеченския съперник. При едно от тях Галин Иванов се оказа сам пред вратаря на Терек, технично го прехвърли, но притичал защитник изчисти на метър от голлинията. Малко по-късно при едно разбъркване пред вратата на руснаците Петър Димитров опита задна ножица, ударът се оказа точен, но слаб и съперник я изби от голлинията. Междувременно и нападателите на Терек създадоха 2-3 добри ситуации пред Георги Петков. В една от тях той се намеси авторитетно, а два пъти шутовете им не бяха точни.

В 42-ата минута при изпълнение на ъглов удар, който главният съдия първодаде аут, но после се корегира по настояване на помощника си, руснаците центрираха и централният им нападател Айлтон, купен за 8 млн. евро, бе оставен непокрит на близкия ъгъл на малкото наказателно поле и с крак вкара първия гол в мача. Това бе първата грешка в защитата на Славия, в която до този момент Живко Желев и Даниел Златков печелеха всички двубои със съперниците си. Пред тях като часовник играеше неуморимият Тодор Янчев, а по двата фланга доста активни бяха Димо Атанасов и Радослав Димитров. Веднага след гола последва корнер за Славия и центрирането бе засечено с глава от Живко Желев, но силният удар намери напречната греда.

Второто полувреме изцяло бе за Славия. „Белите” категорично надиграха съперника си, който така и не успя да създаде нищо опасно пред вратата на Георги Петков. За сметка на това българите имаха поне три чисти положения за гол. Най-доброто пропусна Мирослав Антонов, изведен сам пред вратата на съперника от Галин Иванов, но стреля от 6-7 метра в аут. По-късно славистите не бяха концентрирани в две разбърквания пред вратата на Терек. В 81-ата минута бомбен шут на Янко Сандански от 30 метра се отби в напречната и греда, тупна около голлинията и съдията призна гола – 1:1. Малко преди това реферът даде дузпа за чеченския отбор в момент, когато играчите на Терек се връщаха към своята половина на терена и бяха суперизненадани от решението на арбитъра. Наложи се Адилтон да си признава и да убеждава съдията, че той, а не славист е играл с ръка и дузпа няма. И съдията отмени решениетоси.

Точно в третата минута на продължението реферът съвсем се изложи, като даде дузпа за Терек при ситуация, която беше повече от метър извън наказателното поле на софиянци и в която нямаше никакво съприкосновение между играчи на двата отбора, да не говорим за нарушение на славист. Терек превърна 11-метровия удар в гол – 2:1.

После реферът странно продължи двубоя с още 10 минути. А имаше само едно спиране на играта за поколо 3 минути, когато при един сблъсък Даниел Златков си глътна езика, но бързата и компетентна намеса на доктора на „белите” тушира напрежението. Все пак Златков бе заменен от Янко Сандански, който заигра в средата на терена. А в сърцето на отбраната се върна Виктор Генев, който влезе през второто полувреме и действаше като опорен халф.

През допълнителното време славистите не излязоха от половината на Терек. А в последните 3-4 от тях като нападател игра дори вратарят Георги Петков, разминал се с дорба възможност да вкара гол. Това не успяха да сторят от хубави положения още Мирослав Антонов и Павле Попара.

„Не съм виждал такова нещо откакто съм във футбола – 13 минути продължение, и то на контролен мач”, дивеше се Велислав Вуцов. Като цяло треньорът на Славия изрази задоволство от играта на отбора си, особено през второто полувреме.

Съставът на Славия: Петков, Атанасов, Желев, Р. Димитров (46 – Филипов), Златков (70 – Сандански), Янчев, Мацуи (46 – Попара), Ливраменто (46 – Генев), Р. Василев (87 – Васев), Г. Иванов, П. Димиров (46 – Антонов).