Престижна победа срещу корейския "Самсунг" с 2:0

Престижна победа срещу корейския

"Славия" спечели трети пореден мач в Анталия

Футболистите на "Славия" спечелиха трети пореден мач от подготвителния си лагер в Анталия. На терена на комплекс "Сусисе" в Белек отборът, воден от Милен Радуканов, стигна до престижен успех с 2:0 срещу корейския "Самсунг" (Сувон). Победата е трета поредна в Турция и четвърта за зимната подготовка, като досега славистите не са допуснали гол във вратата си. "Белите" първо спечелиха с 3:0 срещу "Монтана" в Сандански, а сега в Анталия последователно надделяха над казахстанския "Иртиш" с 1:0, румънския "Политехника" с 2:0 и "Самсунг" също с 2:0.

Срещу петия в корейското първенство, в състава на който играха петима национали на азиатската страна, треньорът Милен Радуканов пусна като титуляри Г. Петков, Цв. Панов, Д. Пиргов, Р. Димитров, К. Ристевски, Ч. Янков, Р. Шалаев, Г. Иванов, Да Силва, Тиаго и Ат. Курдов. Двубоят започна с двуостра игра, като корейците приложиха плътна преса по целия терен. Бързите и напористи азиатци се движеха много и в първите 20-ина минути славистите имаха чести проблеми с изнасянето на топката. Въпреки това в този период Курдов опита да прехвърли вратаря на "Самсунг" с удар от 40 метра, но топката мина близо до страничната греда.

В средата на първото полувреме славистите определено напипаха верния стил на игра срещу агресивните корейци, чийто влизания на моменти прехвърляха допустимите норми на твърда игра и преминаваха в откровени грубости. Това предизвика сериозно напрежение в края на първото полувреме, когато Да Силва и един от корейците се сдърпаха, но бързата намеса на по-опитните футболисти от двата отбора потуши страстите и всичко се размина с по един жърт картон.

Чавдар Янков действаше в средата на терена като в най-силните си години - раздаде много точни дълги извеждащи пасове, отне много топки, беше истински лидер на отбора. Добре му пригласяше в дефанзивен план Шалаев, а направилият дебют португалец Тиаго, който е на проби и игра едно полувреме като атакуващ полузащитник, не впечатли особено с изявите си. В 31-ата минута Панов изстреля една бомба от около 25 метра, която профуча покрай дясната греда на корейската врата.

Защитата на "Славия" не сбърка нито веднъж през целия мач, Георги Петков с вещина предотврати няколкото опасни ситуации пред вратата му - една през първата част и две през втората, дошли след кратки мелета в наказателното му поле. Радослав Димитров бе на обичайното добро равнище, двойката централни защитници Кире Ристевски и Димитър Пиргов действаше в много добър синхрон и не даде никакви шансове на напористите азиатци. Цветозар Панов започна като ляв бек, но при напускането на Галин Иванов в 30-ата минута поради лека контузия, му се наложи да заиграе като десен външен халф пред Димитров, където до този момент беше Да Силва. Панов се справи и на двете места, като през второто полувреме пък заигра пред Апатич като ляв външен халф. Въобще - Панов впечатли много със способността си да действа успешно на различни позиции. А словенецът Апатич влезе още в 30-ата минута вместо Галин Иванов и застана на левия бек.

Последната промяна на поста на Панов се наложи при влизането на Радослав Василев в началото на второто полувреме вместо Тиаго. Това пък върна Курдов повече като халф и втори нападател, където игра успешно и срещу "Политехника", а Василев застана на върха на атаката. А Панов вече бе пред Апатич като ляв външен халф.

През втората част славистите наложиха волята си над съперника и изцяло доминираха в мача, държейки под пълен контрол неговото развитие. В двубоя се открои явното техническо превъзходство на българския отбор.

В 53-ата минута Курдов отне една топка в средата на терена, последва пас към Чавдар Янков, който "по конец" изведе Панов отляво. Той нахлу в наказателното поле на корейците и срещу него бе извършен много груб фаул. Съдията резонно даде дузпа, отбелязана спокойно от Курдов - 1:0.

В 60-ата минута голмайсторът напусна заменен от Янко Сандански. Две минути по-късно отново Янков пусна прецизен пас към включилия се на скорост по лявото крило Апатич, който преодоля един съперник и центрира точно към Радослав Василев и той не сбърка от няколко метра - 2:0. След няколко минути и Янков излезе, сменен от Пашов.

До края на мача за "Славия" влязоха още Величко Величков, впечатлил с няколко стабилни намеси в отбрана, Янис Карабельов и Емил Стоев. Времето не достигна за Мирослав Христов, който няколко минути изчака край страничната линия спиране на играта, за да се включи в мача, но съдията даде края и това не стана. В последните десетина минути корейците опитаха нещо като натиск, но стигнаха само до една изгодна ситуация. Всичи останали техни опити да отбележат поне да почетен гол бяха неутрализирани от спокойните действия на защитата на "Славия".

"Труден мач срещу много неудобен съперник - каза треньорът Милен Радуканов. - Освен всичко друго вчера направихме много тежка тренировка и футболистите определено бяха изморени. Но се раздадоха всички - доволен съм от старанието им."

Следващата контрола на "Славия" в Анталия е на 9 февруари срещу молдовския "Тираспол".